Salon Antyków i Galeria "Connaisseur" powstał w 1991 z siedzibą przy najpiękniejszym placu Europy. Doświadczenie zawodowe pracowników i założyciela salonu – Konstantego Węgrzyna (wieloletni manager Tadeusza Kantora, dyrektor krakowskiej Desy przez 8 lat) gwarantuje profesjonalny poziom oraz aktywną współpracę z muzeami i kolekcjonerami. Obrazy, brązy, rzemiosło zawsze przednie. Odpowiedź na zapotrzebowanie klientów na najwyższym poziomie, czego dowodem jest stworzenie od podstaw kilku poważnych kolekcji osobom, które nam zaufały.
Zapraszamy do Krakowa na Rynek Główny, a na nim do pięknej kamienicy "Pod Karpiem Szarym". Adres Rynek Główny 11. Sama kamienica ma długą historię. Można ją zobaczyć na XIX-wiecznych obrazach i fotografiach. Przed wiekami stawali tu kupcy z całej Europy, głównie z Italii. Zawsze tu handlowano – obecnie sztuką piękną. Nazwa "Kamienica po Karpiem Szarym", Dom Wenecki – wszystko mówi za siebie.
Współtworzyliśmy wiele innych, równie ważnych zbiorów. Odkrycia mamy niebagatelne:
– odkrycie dworku artysty malarza Kazimierza Mitery (opiekuna Zygmunta Waliszewskiego)
– odkrycie na terenie Niemiec 40 obrazów Władysława Stachowskiego, ukoronowane wystawą zorganizowaną wspólnie z Galerią Nautilus i sprzedaż wszystkich wystawianych prac
– odkrycie kolekcji ponad 100 rysunków Wlastimila Hofmana (kolekcja „Jacusia”- modela W. Hofmana, a obecnie starszego Pana) zakończone wystawą w Muzeum w Szklarskiej Porębie
– odkrycia jednego z pierwszych obrazów Artura Grottgera z kolekcji barona Papenheima
– odkrycie ( wspólnie z Jerzym Sztylerem z Tarnowa) 5 obrazów Stanisława Wyspiańskiego, w tym 4 olejnych prac z okresu paryskiego.
– sprowadzenie do Polski słynnego obrazu Józefa Chełmońskiego „Wspomnienie z Ukrainy”, obrazu Henryka Siemiradzkiego „Kuszenie św. Hieronima”, wielu obrazów Józefa Brandta, Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Józefa Pankiewicza, Władysława Szernera, Juliusza Kossaka i wielu, wielu innych.
– wydobycie z zapomnienia ciekawą sztukę Zbigniewa Gostwickiego, malarza dwóch epok – przedwojennego ekspresjonizmu kolorystycznego i powojennego malarstwa materii.
– przypomnienie sztuki artysty rzeźbiarza Tadeusza Szpunara, jego znakomitych prac z lat 60. i 70.
– organizacja pierwszej od wielu lat w Krakowie, komercyjnej, monograficznej wystawy Wojciecha Weissa ‘Rozkosz malowania’, (marzec – maj 2009 roku)
– organizacja wspólnie ze Śląskim Domem Aukcyjnym wystawy ponad 130 rysunków Jacka Malczewskiego (czerwiec – sierpień 2009 roku)
– sprowadzenie do Krakowa pamiątek po Henryku Siemiradzkim, pochodzących ze zbiorów rodzinnych oraz z rzymskiej pracowni artysty (część eksponatów zasili wystawę monograficzną Henryka Siemiradzkiego w Muzeum Narodowym w Krakowie w 2011 roku)"
Zapraszam zatem wszystkich do pięknego Krakowa na spokojną kontemplację obrazów w muzeach naszego miasta oraz w naszym Salonie. Obszerny lokal na I piętrze daje możliwość spokojnej rozmowy, dokładnego poznania obrazu, poczytania literatury przedmiotu i negocjacji ceny.
Maciej Jakubowski
Właściciel Salonu Connaisseur
CONNAISSEUR Salon Dzieł Sztuki