Choć dziś kojarzymy wirtualną rzeczywistość (VR) przede wszystkim z zabawą, to jednak wystarczy chwilę się zastanowić, by dojść do wniosku, że tego rodzaju technologie są w gruncie rzeczy za drogie, byśmy mieli rozwijać je tylko dla rozrywki. Żeby badania nad możliwościami wirtualnej rzeczywistości miały w ogóle sens, musi istnieć więcej jej zastosowań. I rzeczywiście istnieje.
Istnieje całkiem sporo dziedzin życia, w których VR już jest wykorzystywana, lub w których pracuje się nad jej wykorzystaniem na szeroką skalę. Dzięki temu pojawiają się nowi inwestorzy, którzy umożliwiają prowadzenie badań, dzięki czemu wiele osiągnięć naukowych i praktycznych zastosowań tych osiągnięć może nastąpić o wiele szybciej.
Skoro już zaczęliśmy od gier, warto przyjrzeć się branży rozrywkowej, która obecnie najpowszechniej korzysta z wirtualnej rzeczywistości, poprzez gry video. Ale gry to nie wszystko. Już teraz pracuje się nad technologią pozwalającą na wykorzystanie jej w kinie. Najbardziej zaawansowany projekt, to wirtualne kino, znane jako Oculus Video. Głównym inwestorem jest tu wytwórnia filmowa 20th Century Fox.
Wirtualna rzeczywistość ma się dobrze również w branży medycznej. Ochrona zdrowia zaadoptowała już tego rodzaju technologię do szkoleń. Jednak amerykańskie badania są już na tyle zaawansowane, że możliwe jest już prowadzenie operacji z wykorzystaniem możliwości VR.
Kolejne zastosowanie wirtualnej rzeczywistości to mechanika, ze szczególnym uwzględnieniem tematów związanych z produkcją i ustawianiem możliwości silników. W przypadku silników lotniczych są to bardzo nowatorskie badania.
Niezwykle atrakcyjną i częściowo pokrewną branżą jest mechanika w przemyśle samochodowym. To ogromna machina biznesowa. Już dziś możemy się wybrać na wirtualną podróż do wnętrza silnika, by w technologii 3D obejrzeć jak to wszystko działa. Do tego należy dodać jeszcze projektowanie – bardzo ważną dziedzinę rozwoju w branży motoryzacyjnej.
VR znalazło swoje zastosowanie również w sporcie. Może pomagać w treningach, ale również w ustalaniu strategii gry. Amerykańska organizacja National Football League już teraz korzysta z możliwości jakie dają takie technologie. Pierwszym zespołem trenującym i ustalającym taktykę w oparciu o wirtualną rzeczywistość, jest drużyna Dallas Cowboys. Obecnie jest takich drużyn już kilka.
Nietrudno wyobrazić sobie że VR świetnie może się rozwijać w branży podróżniczej. Oglądanie miejsc, które chcemy odwiedzić, hoteli, czytanie opinii i błyskawiczne porównywanie ofert i bukowanie miejsc lub lotów – wszystko to już teraz jest w zasięgu ręki. Wystarczy dysponować takim urządzeniem jak Samsung Gear VR Headset.
Nieco trudniej wyobrazić sobie wykorzystanie wirtualnej rzeczywistości w kulinariach i gastronomii. Tymczasem warto pamiętać że już teraz można korzystać z aplikacji do zamawiania jedzenia i dokonywania płatności za zamówienia on-line. Ale to nie wszystko. VR w kulinariach to przede wszystkim nastawienia na promocję, w tym również promocję wiedzy o jedzeniu.
Jest jeszcze całkiem sporo innych branży – logistyka i spedycje, architektura, produkcja muzyczna i inne – w których z powodzeniem udaje się wykorzystać tego rodzaju technologię.