Z przyjemnością przedstawiam Państwu projekty polskiego wzornictwa przemysłowego, które śmiało możemy zaliczyć do nowych ikon, czy przedmiotów kultowych. Wszystkie prezentowane projekty oferujemy w showroomie Product Place_ment na warszawskim Powiślu przy ul. Leszczyńskiej 12 oraz w sklepie internetowym.
Fotel RM58, który przy wykorzystaniu najnowszych technologii z powodzeniem jest dzisiaj produkowany w różnych wersjach i kolorach. Czasy, w których projekty takie jak ten powstawały, niestety nie sprzyjały ich karierze na rynku. Roman Modzelewski był jednym z pierwszych artystów w Polsce, którzy eksperymentowali w latach 50-tych z tworzywami sztucznymi. Ten, opatentowany przez niego model fotela, zyskał uznanie samego Le Corbusiera (który podobno chciał odkupić do niego prawa). Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że gdyby nie okoliczności polityczne, mebel stałby się ikoną światowago designu. Ówczesne realia nie pozwalały jednak polskiemu artyście na seryjną produkcję. Fotel „wskrzesiła” i wprowadziła do produkcji grupa projektowa Vzór. Oryginał fotela RM58 zakupiła niedawno londyńska Tate Modern Galery.
Fotel RM58 Classic Czarny Matowy / PLN 1 860.00
Podobną inicjatywę podjęła grupa MamSam produkując popularne w latach 70-tych druciane krzesła ogrodowe proj. Henryka Sztaby oraz kubki znane z barów i stołówek. Siedzisko krzesła jest wykonane z drutu. Pomysł na wykorzystanie drutu wziął się nie tylko stąd, że materiał ów jest wytrzymały i odporny na warunki zewnętrzne, lecz także stąd, że było to jedyne dostępne tworzywo w tamtych czasach.
Warto zwrócić uwagę również na produkty stosunkowo młodych firm, które w ostatnich latach zrobiły karierę międzynarodową. Mam tu na myśli firmy takie jak: Malafor czy Zięta Prozesdesign. Blow Sofa autorstwa Malafor otrzymała Red Dot Design Award w 2012 roku.
Blow Sofa / PLN 897.00
Ich znanym projektem są również Pieńki. Zięta Prozesdesign i osoba projektanta Oskara Zięty, stoją za innowacyjną technologią produkowania elementów ze stali, są m.in. słynnych stołków Plopp.
Taboret Plopp Standard Inox / PLN 1 950.00
Polskie wzornictwo może się też poszczycić pięknymi projektami dywanów. Dywan Dia marki Moho z warstwowo klejonego filcu zdobył wyróżnienie Red Dot 2006 i wyprzedził, czy właściwie rozpoczął modę na elementy folklorystyczne w polskim wzornictwie użytkowym. Warta uwagi jest również seria świetnych, interaktywnych dywanów projektu Agnieszki Czop oraz Joanny Rusin.
Dywan Dia Żółty / PLN 3 500.00
Na koniec polecam Żyrandol Maria s.c. To oryginalny pomysł projektantki, Magdy Jurek. Konstrukcja żyrandola jest bardzo prosta. Składa się z wykonanych ze sklejki obręczy z otworami oraz kilkudziesięciu szklanych probówek. Efekt jest jednak imponujący. Swą subtelną, piękną formą lampa nawiązuje do tradycyjnych żyrandoli art deco.
Lampa Maria S.C. – Podwójna / PLN 790.00
Nazwa lampy to dowcipny hołd złożony Marii Skłodowskiej – Curie. I to nie wszystko. Lampa może przechodzić wciąż nowe metamorfozy zależne wyłącznie od naszej kreatywności, albowiem probówki możemy wypełnić kolorowym płynem (zestaw barwników spożywczych w komplecie), włożyć do nich kwiaty, gałązki, co nam podpowie wyobraźnia.
Emilia Jakubowska
Właścicielka Showroomu PRODUCT PLACEMENT i www.polishdesignnow.com