XIX wieczny Pałac Zegrzyński w Zegrzu położony jest na terenie rozległego parku z licznymi pomnikami przyrody, na skraju wysokiej skarpy, z której rozciąga się piękna panorama na Jezioro Zegrzyńskie. Dogodne położenie blisko trasy Warszawa-Augustów powoduje łatwy dostęp do Warszawy (30km) a jednocześnie bliskość natury. Nasze atuty: cisza, mikroklimat, starodrzew powodują iż czas się tutaj zatrzymuje a komfort i dyskrecja zapewnia spokojny wypoczynek.
Jest wspaniałym przykładem efektownej architektury rezydencjonalnej na Mazowszu. Wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku był siedzibą magnackich rodzin Krasińskich i Radziwiłłów. Miejsce to posiada wszystkie cechy arystokratycznej siedziby epoki romantyzmu: budynek w eleganckim klasycystycznym stylu usytuowany na skraju skarpy, rozległy i perfekcyjnie utrzymany park. Cechą charakterystyczną obiektu, nadającą szczególnej wyjątkowości jest widok rozpościerający się na Zalew Zegrzyński oraz bezpośredni dostęp do wody.
Pałac jest alternatywą dla gości oczekujących najwyższego standardu w ekskluzywnych a zarazem nowoczesnych i luksusowych wnętrzach. Piętnaście pałacowych pokoi, sala kominkowa, oranżeria oraz dwie sale bankietowo-konferencyjne wyróżnia stylowa architektura o wyrafinowanym i ciepłym charakterze.
Pałac dysponuje 30 miejscami noclegowymi: 1pokój 1 osobowy, 8 pokoi 2 osobowych superior, 2 pokoje 2 osobowe delux i 4 apartamenty dwupokojowe.
Noclegi w komfortowych pokojach z łazienką, TV, telefonem i minibarem, sejfem, dostępem do Internetu Wi-Fi. Każdy pokój ma w pełni wyposażoną łazienką z prysznicem, suszarką, ręcznikami, galanterią hotelową. Do dyspozycji gości codziennie butelka wody mineralnej. W okresie letnim jest możliwość rezerwacji domków z widokiem na Zalew Zegrzyński. Noclegi w domkach letniskowych 2 , 3 i 4 osobowych – całorocznych, ogrzewanych, z TV. Każdy domek posiada łazienką z prysznicem, ręcznikami, galanterią hotelową. Domki położone są na wysokiej malowniczej skarpie z bezpośrednim widokiem na Zalew Zegrzyński. Domki posiadają tarasy letnie z meblami ogrodowymi. Do dyspozycji gości codziennie butelka wody mineralnej.
Oryginalność Pałacu wyraża się poprzez wyśmienitą kuchnię sięgająca do tradycji kulinarnych kresów wschodnich oraz potwierdzonych smaków europy środkowej i zachodniej. Restauracja oferuje także domowe ciasta, nalewki oraz szeroki asortyment herbat z konfiturą.
W restauracji pałacowej serwujemy pyszne śniadania w formie bufetu- ciepłe i zimne dania, kawa, herbata, soki w godzinach od 8.00 do 10.00 Na obiady i kolacje zapraszamy codziennie do 14.00 do 22.00, serwujemy smaczną kuchnię polską i kresową.
Sale szkoleniowe znajdują się w zabytkowej oficynie carskiej, posiadają widoki na Zalew Zegrzyński, z wyjściem na park ze starodrzewem. Sale posiadają oświetlenie ledowe i halogenowe. Zapewnimy sprzęt konferencyjny.
* 2 eleganckie sala konferencyjne o powierzchni 60 m2 wyposażone w ekrany wysuwane z sufitu.
* 2 małe sale vip o powierzchni 20m2
* Sala kominkowa
* Oranżeria z pięknym widokiem na Zalew Zegrzyński
Pałac i jego otoczenie kreują romantyczną przestrzeń, która w naturalny sposób sprzyja organizowaniu uroczystości o podniosłym charakterze w szczególności wesel plenerowych lub dużych przyjęć rodzinnych.
Sala bankietowa o łącznej powierzchni 120 m2 znajduje się w zabytkowej oficynie carskiej, posiada widok na Zalew Zegrzyński, z wyjściem na park ze starodrzewem. Sala posiada kryształowe żyrandole i kinkiety. Jest doskonałym miejscem na organizację bankietów, przyjęć rodzinnych i biznesowych.
Dla gości mieszkających w hotelu organizowanych jest wiele rekreacji o różnym charakterze m.in. spływy kajakowe, ogniska z grillem, warsztaty malarskie a także dostęp do Aqua Parku w Hotelu Warszawianka. Pałac stanowić może również dogodną lokalizację dla amatorów żeglarstwa i wędkarstwa na wodach Zalewu Zegrzyńskiego.
* Atrakcje Aqua Parku w Hotelu Warszawianka (oddalonego 7km od Pałacu): basen sportowy, basen rekreacyjny ze sztuczną rzeką i biczami wodnymi, 90 metrowa zjeżdżalnia, sauna, jacuzzi, siłownia wyposażona w profesjonalny sprzęt technogiczny.
* 8 ha rozległy teren piknikowy z dużą ilością drzew doskonały do zorganizowania zajęć integracyjno – rozwojowych np. park linowy, tory przeszkód, biegi na orientację, podchody
* namiot 400 m2 gdzie możliwa jest zorganizowanie kolacji grillowej
* Bilard ( dodatkowo płatny)
* Wypożyczalnia rowerów górskich
* Stół i rakietki do tenisa stołowego
* Badminton
* Bezpośredni dostęp do Zalewu Zegrzyńskiego
* Możliwość wynajmu sprzętu wodnego przy wcześniejszej rezerwacji za dodatkową opłatą
* Polanę do opalania z leżakami z pięknym widokiem na Zalew Zegrzyński
* Komfortowe, ogrodowe zestawy wypoczynkowe doskonale na relaks przy kawie lub orzeźwiających napojach
* Parking bezpłatny
Historia Pałacu Zegrzyńskiego sięga 1847 roku. Wówczas to nowi właściciele Zegrza, ród magnacki Krasińskich, założyli folwark oraz wybudowali pałacyk w otoczeniu pięknego parku. W roku 1862 Jadwiga Krasińska wyszła za mąż za Macieja Radziwiłła wnosząc w posagu posiadłości zegrzyńskie wraz z pałacem do magnackiego rodu Radziwiłłów. Małżonkowie nie cieszyli się jednak długo posiadłością, gdyż strategiczne położenie Zegrza, spowodowało, że władze carskie postanowiły w Zegrzu wybudować Twierdzę. Po decyzji cara Aleksandra III z dnia 9 czerwca 1889 r. o budowie Twierdzy w Zegrzu Rosjanie wykupili części dóbr Zegrze, tj. wsie Zegrze i Zagroby (obecnie Zegrze Południowe) wraz z sąsiadującymi polami.
Wykup terenu Zegrza i Zagrobów od Jadwigi Krasińskiej miał charakter przymusowy, tym niemniej pozycja i funkcje pełnione przez jej męża Macieja Radziwiłła z pewnością ułatwiły transakcję i sprawiły, że zbycie ziemi nastąpiło na dogodnych warunkach finansowych za kwotę 300 000 rubli. Maciej Radziwiłł pełnił bowiem od 1884 r. funkcję szambelana dworu carskiego a następnie wielkiego łowczego cara. Po zbyciu Zegrza, w 1902 r. za uzyskane pieniądze Radziwiłłowie wybudowali nowy pałacyk w pobliskim Jadwisinie.
W 1897 zakończono zasadnicze prace przy budowie Twierdzy. Kulminacyjnym momentem w historii budowy była wizyta cara Mikołaja II w dniu 21 sierpnia 1897 r. Monarcha, goszczący w Królestwie Polskim przybył do Zegrza pociągiem. Carowi towarzyszył minister wojny Piotr Wannowski. Wiele wskazuje na to, iż monarcha odwiedził pałac zegrzyński, który wówczas zaadoptowano na letnią rezydencję dowódcy Warszawskiego Rejonu Umocnionego oraz dowódców Twierdzy. Mieszkali w nim kolejno generałowie: Dmitrij Woroniec, Epifan Husakow, Aleksander Lebiediew, oraz Aleksander Pietrow. Stąd też w tamtych czasach Pałacyk Radziwiłłów nazywano również „Pałacem Generałów”.
Po odzyskaniu niepodległości, 28 listopada 1918 r. na dowódcę twierdzy został wyznaczony płk artylerii Olgierd Pożerski, który korzystał z pałacyku Radziwiłłów aż do chwili likwidacji twierdz na terenie Polski w 1921 roku.
W okresie II Rzeczypospolitej obiekty w Zegrzu były miejscem stacjonowania jednostek łączności oraz ośrodków kształcenia kadr i łączności. W 1919 roku utworzono w Zegrzu Obóz Wyszkolenia Oficerów Wojsk Łączności, przemianowując go później na centrum Wyszkolenia Łączności. Wówczas to w pałacyku zamieszkiwali komendanci ośrodków kształcenia. Teren parku wokół pałacu został starannie urządzony i zagospodarowany przez adeptów łączności. Wykonano tam aleje spacerowe, place zabaw i rekreacji oraz nasadzono wiele drzew, krzewów i kwiatów.
Po II wojnie światowej w Zegrzu nadal szkolono kadry łączności. Najpierw w Oficerskiej Szkole Łączności, następnie w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Łączności a obecnie w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki. W 1959 roku Pałac Zegrzyński przekazany został w dzierżawę, wraz z terenem otaczającego go parku, Polskiej Agencji Prasowej, która urządziła tu Centrum Nadawczo-Odbiorcze, zbierające informacje prasowe z całego świata. Następnie Centrum Szkoleniowo-Wypoczynkowe dla pracowników PAP.
Od września 2009 roku Pałac wraz z terenem parku należy do Centrum Kongresowego Warszawianka w Jachrance.
Pałac Zegrzyński