Wyzwaniem jest nie tylko znalezienie w domu miejsca na księgozbiór, lecz także wkomponowanie go w wystrój wnętrza. Gdzie znaleźć miejsce na książki, gdy w mieszkaniu nie ma osobnej biblioteki czy gabinetu? Najlepiej w pokoju dziennym. To zwykle największe i najbardziej przestronne miejsce w domu. Poza tym do umieszczonej w nim biblioteki wszyscy domownicy mają swobodny dostęp o każdej porze dnia.
Księgozbiór podręczny:
Aby półki czy regały nie zabierały cennego miejsca, zwłaszcza w niezbyt dużym pomieszczeniu, warto rozważyć wykonanie wnęk w ścianach. Są one nie tylko pojemne, ale również bardzo dekoracyjne. Oczywiście trzeba o tym pomyśleć odpowiednio wcześnie, najlepiej jeszcze na etapie projektowania wnętrza i koniecznie sprawdzić, czy nie planujemy wybicia wnęki w ścianie nośnej (grozi to osłabieniem konstrukcji budynku!). Znacznie prościej, jeśli we wnętrzu jest już wnęka – wtedy wystarczy zabudować ją wytrzymałymi półkami, które nie będą się uginać pod niemałym przecież ciężarem książek.
Na książki i pamiątki:
Półki na książki oprócz funkcji czysto użytkowej mogą pełnić też funkcję dekoracyjną, przyciągając wzrok ciekawą formą i ozdobnymi przedmiotami, które są na nich wyeksponowane wraz z książkami.
Dla prawdziwego bibliofila:
Zapracowani i zabiegani, coraz częściej szukamy w domu spokojnego azylu, urządzamy go więc tak, by zapewnić sobie jak najlepsze warunki do odpoczynku. Dla wielu z nas idealnym miejscem do relaksu jest aneks z dużym telewizorem, przepastną kanapą i fotelami, inni natomiast najlepiej się czują w towarzystwie przy biesiadnym stole. Są też tacy, którzy nie wyobrażają sobie spędzania wolnego czasu bez dobrej książki i muzyki. I do tej ostatniej grupy mamy specjalną ofertę mebli, która zaspokoi nawet najbardziej wyrafinowane pomysły.
Emprojekt