Starzenie się włosów, to bardzo skomplikowany proces i powiedzmy sobie szczerze – mało jest skutecznych metod, by temu zapobiec. Stres, warunki atmosferyczne, zaburzenia hormonalne, dieta, starzenie się organizmu, infekcje… To wszystko sprawia, że kondycja naszych włosów słabnie. Efektem tego jest łysienie: niekomfortowy i stopniowy proces, na który narzekają przeważnie mężczyźni, ale nie tylko…
Jak dotrzeć do sedna problemu?
Ze względu na barierę skóry, która ma za zadanie chronić organizm przed szkodliwymi substancjami, a nie dopuszcza również tych dobroczynnych, tylko niewielka część substancji aktywnych zawartych w stosowanych szamponach, odżywkach czy ampułkach ma okazję zadziałać. Najskuteczniejsze są zabiegi mezoterapii, polegające na dostarczaniu za pomocą cieniutkiej igły określonych substancji aktywnych w skórę głowy, bezpośrednio w okolicę mieszków w celu uzupełnienia witamin i minerałów. Tę metodę stosuje się od lat w dermatologii kosmetycznej.
Mezoterapia – koktajle witaminowe i własne osocze
Główne substancje stosowane w mezoterapii skóry głowy mające działanie stymulujące to biotyna, cynk, krzemionka, minoksydyl, witamina B2, aminokwasy, np. cysteina, przeciwutleniacze, np. nadtlenek dysmutazy, czy kwas fosfatydyloholinowy – podstawowy składnik bardzo skutecznego mezokoktajlu Hair+ Revitalizing Croma. Wyjątkowa formuła koktajlu wykorzystana w zabiegach Hair+ Revitalizing została opracowana po to, aby doskonale poradzić sobie z różnymi rodzajami łysienia męskiego i żeńskiego, bez względu na jego pierwotną przyczynę. Efekty widoczne są już kilku tygodniach, a zastosowanie całej serii sprawi, że włos nikomu z głowy nie spadnie! Substancje zawarte w koktajlu stymulują cebulki włosów oraz powodują namnażanie nowych komórek
Stosuje się także komórki macierzyste i czynniki wzrostu, których najlepszym źródłem jest osocze bogatopłytkowe, tzw. PRP (Platelet Rich Plasma). Te zabiegi pomagają zarówno w leczeniu wypadania włosów u kobiet i mężczyzn, w męskim łysieniu przednio-ciemieniowym, plackowatym, a także po infekcjach czy po ciąży i w trakcie menopauzy. Idealne są również dla osób, które chcą po prostu zwiększyć gęstość swoich włosów i zadbać o ich witalność.
Wspomniane osocze bogatopłytkowe wykorzystywane jest od dawna w chirurgii, ortopedii i stomatologii. W płytkach krwi zidentyfikowano ponad 30 czynników wzrostu. Celem zabiegu jest stymulacja i regeneracja starzejących się komórek, a także indukcja komórek macierzystych znajdujących się w skórze. Przy leczeniu osoczem bogatopłytkowym obserwujemy dobre efekty zahamowania wypadania włosów i stymulację wzrostu włosów w trudnym do leczenia łysieniu androgenowym, które jest chorobą postępującą i prowadzącą z czasem do zaniku mieszków.
Mezoterapia oczami lekarza i pacjenta
Zabieg ostrzykiwania skóry głowy, zarówno mezokoktajlem, jak i własnym osoczem, wygląda podobnie i trwa około 15 minut. Do mezoterapii osoczem dodatkowo potrzebujemy 15 minut na odwirowanie osocza z krwi pobranej od pacjenta. Aby odpowiednio przygotować się do zabiegu, na tydzień przed nim nie należy przyjmować aspiryny i leków przeciwzakrzepowych, by zmniejszyć ryzyko powstawania siniaków. Należy pić dużo wody, około 2 l dziennie, nie pić alkoholu, a bezpośrednio przed zabiegiem dobrze jest wykonać peeling skóry głowy. Tuż po nim mogą być widoczne ślady po ukłuciach, drobne zasinienia, ale pod włosami i tak tego nie widać. W dniu zabiegu nie należy myć głowy, nie stosować żadnych kosmetyków, ani zabiegów – instruuje dr Beata Adamczyk, Princess Academy. Trzeba przyznać, że mezoterapia skóry głowy jest bardziej bolesna, niż na skórze nieowłosionej, ponieważ trudno zastosować krem znieczulający na obszarze porośniętym włosami. Ale ten ból każdy jest w stanie znieść – tym bardziej w imię pięknego wyglądu i dla zapewnienia witalności włosom, które są naszą wizytówką – mówi dr Adamczyk.
Z metody mezoterapii z użyciem koktajlu Hair+ Revitalizing Croma w gabinecie Princess Academy skorzystała Natalia Klimas – aktorka, której pięknej cery i bujnych włosów pozazdrościć może wielu z nas. Niemniej Natalia podkreśla: – Pomimo tego, że zawsze starałam się dbać o włosy, w pewnym momencie szampony i odżywki przestały wystarczać. Mezoterapia skóry głowy pomogła mi niesamowicie wzmocnić i zagęścić włosy. Teraz są piękniejsze, niż kiedykolwiek.
Zabiegi należy powtarzać w serii 3 zabiegów co 14 dni. Potem wystarczą zabiegi przypominające, np. raz na miesiąc, w zależności od pożądanych efektów. Cena za 1 zabieg PRP na skórę głowy – 800 zł, za mezoterapię koktajlem – około 400 zł. Świetne efekty stymulujące wzrost włosów daje również implantacja nici PDO, czyli polidioksanonowych w skórę owłosioną głowy. Polidioksanon ma działanie stymulujące fibroblasty do produkcji kolagenu, co powoduje poprawę elastyczności skóry, a w efekcie wzmacnia włosy. Najlepsze efekty dają zabiegi łączone – nici PDO razem z osoczem lub z koktajlami stymulującymi. Polecam jednak wybrać się do dobrego lekarza medycyny estetycznej, który doradzi odpowiedni zabieg – rekomenduje dr Adamczyk.