Zbiorowa kreatywność: spotkania z wielkimi artystami. Marka Dom Pérignon znana jest z odważnych innowacji. Każdy rocznik to nowy początek i podróż w nieznane, eksploracja doznań zmysłowych i sekretów skrywanych przez zebrane w danym sezonie winogrona.
To właśnie ten duch przygody sprawia, że Dom Pérignon podejmuje współpracę z artystami reprezentującymi wszystkie dziedziny sztuki. Ich twórcza ekspresja pozwala odkrywać nieznane dotąd aspekty tożsamości marki Dom Pérignon oraz definiować na nowo jej wizerunek.
Wśród dotychczasowych projektów zrealizowanych w ramach tej współpracy znalazła się kolekcja autorstwa Marca Newsona, będąca hołdem złożonym Andy’emu Warholowi, wkład Karla Lagerfelda, limitowana edycja sygnowana przez Davida Lyncha i szereg innych przedsięwzięć artystycznych, w których brali udział twórcy tacy jak Robert Wilson, Lang Lang, John Legend czy Alexander Desplat.
W tym roku przyszła kolej na Jeffa Koonsa. Projekt ten ma na celu ukazanie marki Dom Pérignon w nowym świetle.
BALLOON VENUS, DOWCIPNY POWRÓT PIERWOTNEJ FORMY
Balloon Venus for Dom Pérignon, efekt pracy Jeffa Koonsa, skrywa w swym wnętrzu butelkę Dom Pérignon.
Artysta inspirował się Wenus z Willendorfu, maleńką paleolityczną figurką wykopaną w Austrii, datowaną na 23.000 lat p.n.e. Balloon Venus to bogini miłości na miarę naszych czasów, konstrukcja zbudowana z odbijających światło krągłości. Rzeźba należy do cyklu Antiquity (Antyk), który miał swój początek w 2008 r. Kolekcja ta jest żartobliwą i pomysłową interpretacją motywów pojawiających się w sztuce na przestrzeni dziejów. Na potrzeby projektu dla Dom Pérignon artysta pomniejszył pierwotną rzeźbę swojego autorstwa, a następnie umieścił w środku butelkę szampana.
„Ballon Venus przypomina przedmiot z ery paleolitu i tak samo jak szampan Dom Pérignon jest nośnikiem pamięci o historii”, zauważa Jeff Koons. Figurka powstało jako wotum ofiarne dla bogini płodności, a dziś jest symbolem naszego dziedzictwa kulturowego.
Jeff Koons przetworzył to wyobrażenie w radykalny sposób, nadając mu rolę symbolu energii twórczej. Jak sam mówi, „Balloon Venus ucieleśnia kreatywność, będąc równocześnie elementem dialogu z historią”, rozumianą jako akt twórczy, przestrzeń renesansu formy.
Ten pomost pomiędzy przeszłością a przyszłością, akt twórczej odnowy, jest również fundamentalnym składnikiem tożsamości marki Dom Pérignon, ponieważ każdy kolejny rocznik nawiązuje do jej tradycji. Mistrz Piwnic Richard Geoffrey podziela tę opinię: „Dom Pérignon kontynuuje pierwotną tradycję marki. Życie i energia zawarte w szampanie, objawiają się co roku w nowym roczniku, co wymaga spojrzenia z perspektywy czasu, dostrzeżenia fascynujących przemian dokonujących się na przestrzeni historii”.
Niezależnie od wspomnianych podobieństw Rosé rocznik 2003 i Balloon Venus mają jeszcze jedną, niezwykle istotną cechę wspólną. Wino, o którym mowa, jest skoncentrowaną esencją ekstremalnych doznań. Zmysłowy, jedwabisty płyn wydziela intensywny bukiet, co współgra z refleksami tańczącymi na rzeźbionych kształtach, kuszących do spróbowania napoju. „Tajemniczość tego delikatnego trunku sprawia, że budzą się w nas hedonistyczne instynkty", zauważa Richard Geoffrey, odnoszą się do złożonej natury Rosé rocznik 2003, wykraczającej poza aspekty męskie i żeńskie, będącej unikalnym rezultatem twórczego paradoksu, podobnie jak Balloon Venus.
DOM PÉRIGNON & JEFF KOONS: KREATYWNA WSPÓŁPRACA
Można powiedzieć, że przecięcie się ścieżek Jeff Koonsa i Dom Pérignon było nieuchronne. Zarówno projektant, jak i winiarze z Szampanii przykładają szczególną wagę do osobistych doświadczeń, uwielbiają twórcze reinterpretacje, konsekwentnie dążą do perfekcji i, co najważniejsze, wyrażają emocje w szczery sposób.
Wspomniana koncepcja twórcza, łącząca postrzeganie zmysłowe i intelektualne, świetnie współgra ze złożonym charakterem Dom Pérignon. Smakowanie tego szampana to poznawanie jego wyjątkowości poprzez eksplorację ukrytych aspektów danego rocznika. Każdy kolejny rocznik wyraża ducha Dom Pérignon na swój własny sposób, prezentując kontrasty będące wyznacznikiem marki w nowej odsłonie.
Wierność duchowemu dziedzictwu Dom Pérignon jest najpełniej reprezentowana przez podążanie drogą wyznaczoną przez ojca Pierre’a Perignona, który postanowił zmierzyć się z nieznanym, by móc stworzyć „najlepsze wino na świecie”. Każdy nowy rocznik jest śmiałym rozwinięciem tej idei.
Ustawiczne eksperymenty marki Dom Pérignon z formą i treścią pasują doskonale do twórczości Jeffa Koonsa. W obu przypadkach mamy do czynienia z niezachwianą wiarą we własną wizję, gotowością do łamania konwencji i rozszerzania zakresu ekspresji twórczej.
Jeff Koons urodził się w 1955 r. Jest jednym z najbardziej uznanych i rozchwytywanych projektantów. Jego obecne miejsce zamieszkania i pracy to Nowy Jork. Gigantyczne rzeźby jego autorstwa zyskały wielki rozgłos. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, będących wyrazami uznania dla jego artystycznych osiągnięć.
Zarówno Dom Pérignon, jak i Jeff Koons są symbolami bezkompromisowej oryginalności, ambitnego, odważnego podejścia do własnej dziedziny kreacji oraz inspirującej pomysłowości, co sprawia, że współpraca obu stron przynosi ciekawe i zabawne rezultaty.
DOM PÉRIGNON & JEFF KOONS: AKT TWÓRCZY
Markę Dom Pérignon i Jeffa Koonsa łączy świadomość ważnej roli, jaką w procesie twórczym pełni intuicja. Na każdym etapie tego procesu kluczowa jest również właściwa percepcja tematów, kształtów i materiałów. Dotyczy to zarówno starań Jeffa Koonsa, by ukazać archetypy społeczne w nowym świetle, jak i, w przypadku Don Pérignon, konsekwentnego przestrzegania zasady doboru rzadkich odmian czerwonych i białych winogron pochodzących z jednego, tego samego rocznika.
Tak ambitne cele wymagają rzecz jasna perfekcyjnej realizacji. Przekładając swoje koncepcje na język sztuki, Jeff Koons polega wyłącznie na materiałach najwyższej jakości. Jego dorobek wykracza poza pojedynczą dziedzinę sztuki, obejmując między innymi obrazy, instalacje, rzeźby i fotografie. Artysta rozpoczyna każdy akt twórczy od starannej analizy osobistych wyobrażeń odwołujących się do naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego. Według niego pozwala to sformułować przekaz zrozumiały dla każdego.
Na podobnej zasadzie powstają kolejne roczniki Dom Pérignon. Inspiracją jest w tym przypadku historyczne dziedzictwo marki, a efektem — unikalne momenty intensywnej stymulacji zmysłów. Dom Pérignon korzysta z najlepszych lokalnych odmian winogron zaklasyfikowanych jako grand cru, przy czym surowiec pochodzi zawsze z tego samego rocznika, co przekłada się na niezwykły, pełen kontrastów charakter marki.
W obu przypadkach proces twórczy realizowany jest w dłuższej przestrzeni czasowej; Jeff Koons potrafi spędzić trzy lata w pracowni, zanim zaprezentuje swoje najnowsze dzieło, podczas gdy specjalne edycje Dom Pérignon leżakują nawet dziesięć lat. Praca twórcza kończy się dopiero w momencie konfrontacji jej efektu z szerszym odbiorcą — przy pierwszej prezentacji pracy artystycznej i gdy wino próbowane jest po raz pierwszy — i właśnie ta chwila stanowi niezbędne dopełnienie aktu kreacji.
Tworzenie zarówno nowego rocznika, jak i dzieła sztuki, wynika z potrzeby publicznego przekazania określonych emocji. Jeff Koons postrzega każdy element cyklu artystycznego swojego autorstwa jako kreatywne rozwinięcie pierwotnej koncepcji, mające być wyrazem bardziej ogólnej refleksji na temat naszej rzeczywistości i nośnikiem emocji: „Moc sztuki wynika z jej potencjału w zakresie kontaktowania nas z uczuciami”, twierdzi artysta. Koncepcja równoczesnego pobudzania zmysłów i intelektu jest również bliska twórcom Dom Pérignon. Każdy łyk przywołuje historię wina i formułuje ją na nowo, a dziedzictwo minionych epok przekazywane jest dalej poprzez chwile intensywnych doznań.
DOM PÉRIGNON BY JEFF KOONS, LIMITOWANA EDYCJA
Dom Pérignon by Jeff Koons jest kontynuacją współpracy pomiędzy producentem szampana i sławnym projektantem. Po zakończeniu prac nad Balloon Venus for Dom Pérignon Jeff Koons wykorzystał motywy tej rzeźby w nowatorskim projekcie butelek i opakowań.
Limitowana edycja, o której mowa, jest perfekcyjnym odzwierciedleniem owocnej współpracy bazującej na podobieństwie wizji twórczych. Jeff Koons sądzi, iż „kreatywność to próba poszerzenia zakresu możliwości wyrazu”.
Wewnątrz opakowań kryją się dwie najnowsze wersje szampana Dom Pérignon: rocznik 2004 — intensywny, elegancki i rozświetlony — oraz Rosé rocznik 2003 — pulsujący energią, kuszący i nietuzinkowy. Oba warianty są zaproszeniem do wyjątkowych doznań.
Opakowanie
Opakowania zostały specjalnie zaprojektowane przez Jeffa Koonsa, który starannie dobrał elementy zewnętrznej i wewnętrznej oprawy.
Warstwa zewnętrzna to czarne tło z wizerunkiem Ballon Venus for Dom Pérignon w kolorze odpowiadającym wariantowi szampana — czerwonym w przypadku Rosé i żółtym dla Blanc. Odblaskowa powłoce Ballon Venus odbija widok pracowni artysty, co można odczytać jako nawiązanie do potencjału twórczej kreacji. Pod spodem widnieje podpis Jeffa Koonsa. Zewnętrzna powierzchnia opakowania przywołuje wrażenie bezpośredniej obecności Ballon Venus, co wynika z ukazania rzeźby z czterech perspektyw tworzących zakres 360 stopni. W środku kryje się butelka szampana i efektowny motyw dekoracyjny, naśladujący opalizującą powierzchnię oryginalnej rzeźby, która została wykonana z chromowanej stali nierdzewnej i kolorowej powłoki. Legendarna butelka Dom Pérignon ujawnia swą pełną krasę w niezwykle spektakularny sposób, podobnie jak w przypadku projektu Balloon Venus for Dom Pérignon.
Butelka
Tak jak opakowanie, również butelka nawiązuje swoją kolorystyką do barwy danego wariantu Dom Pérignon, Blanc lub Rosé, dodatkowo podkreślając kontrast pomiędzy czernią tła i barwnym oznaczeniem. Na butelce widnieje metalizująca tarcza herbowa, symbol marki, odwzorowana w tym samym układzie kolorystycznym co cynfolia na szyjce i opakowanie. Całość stanowi odpowiednią oprawę dla nęcącego i jednocześnie tajemniczego trunku.
DOM PÉRIGNON ROCZNIK 2004
Richard Geoffroy zauważa, iż „Dom Pérignon rocznik 2004 pobudza wszystkie zmysły w intrygujący sposób. Nigdy jednak nie odsłania w pełni swojej natury. Jest jednocześnie wyrazisty i tajemniczy”.
Rocznik 2004 cechuje się bogactwem ekspresji i harmonią. Po ośmiu latach leżakowania prezentuje się niezwykle okazale jako obietnica obfitych doznań.
Pierwszy posmak jest wyjątkowo wyraźny. Stopniowo pojawia się elegancka nuta balansująca pomiędzy wrażeniem zwartości i lekkości. Coraz bardziej wyczuwalny staje się ogólny bukiet smakowy, będący wyrafinowaną i skomplikowaną kompozycją zawierającą soczysty akcent korzenny.
Jeśli chodzi o zapach, aromat przywodzący na myśl migdały i kakao w proszku przekształca się stopniowo w woń białych owoców z domieszką suszonych kwiatów. Całości dopełnia klasyczna prażona nuta, świadcząca o pełnej dojrzałości wina.