Włoski dom mody znany przede wszystkim ze swoich skórzanych wyrobów postanowił zmienić taktykę i stać się bardziej przyjazny naturze.
Bottega Veneta od 1966 roku tworzy charakterystyczne torby wykonane z zaplatanych cienkich skórzanych pasków. Technologia produkcji nie tylko liczy sobie kilkaset lat, ale także jest owiana tajemnicą, co czyni wyroby tej ekskluzywnej marki jeszcze bardziej pożadanymi. Jednak rosnące zapotrzebowanie na alternatywę dla skóry zwierzęcej zmusiło dyrektora kreatywnego, Tomasa Maiera, do poszukania inspiracji w innych źródłach. Z pomocą przyszła… japońska sztuka wyrabiania papieru.Kreatywni projektanci marki, zainspirowali się dawnymi technikami obróbki drewna, w efekcie czego powstała „Carta Giapponese” – torba nieodbiegająca wyglądem od standardów innych modeli, ale niezaprzeczalnie wyjątkowa. Do jej produkcji potrzebne są wąskie paski washi – delikatnego papieru czerpanego z kory szybko rosnącego drzewa kozo, odpowiednika europejskiej morwy. Przycinane do odpowiednich rozmiarów a następnie ostrożnie zaplatane, tworzą małe, ekologiczne dzieła sztuki. Do ich wykończenia użyto jedwabiu i mosiężnych detali pomalowanych na czarno.
„Carta Giapponese” została wprowadzona na rynek (w stu egzemplarzach) z okazji tegorocznego święta mody Fashion Night’s Out. Bottega Veneta zapewnia jednak, że model trafi do sprzedaży późną jesienią.