Arnold & Son , trzymając się w pełni ducha angielskiej tradycji sztuki zegarmistrzowskiej, prezentuje nowy model TES Tourbillon, wyróżniający się ręcznie wykończonym kalibrem A&S8100 i mostkiem bębna sprężyny, wykonanym z szafirowego szkła. Ten imponujący zegarek należy do serii Royal Collection, która łączy w sobie klasyczny design i najnowocześniejszą technologię.
Mechanizm tourbillona jest jedną z najbardziej eleganckich komplikacji całego świata zegarków i odegrał już ważną rolę w historii marki Arnold & Son . Legendarny zegarmistrz, John Arnold przeżył niegdyś niezwykłą przyjaźń, którą całkowicie pochłonął świat nowatorskiego zegarmistrzostwa. Abraham-Louis (A.-L.) Breguet i John Arnold ściśle ze sobą współpracowali, wymieniali się wiedzą i doświadczeniem, wspólnie oddając się zegarkowej pasji. Dowodem ich zażyłej przyjaźni jest pierwszy tourbillon A.-L. Breguet'a, który został wbudowany w werk nr 11 autorstwa Johna Arnold'a. Ten zabytkowy zegarek można do dzisiaj podziwiać w londyńskim British Museum.
To, czym nowy model tourbillona TES wyróżnia się wśród innych, jest jego nowoczesna interpretacja dystyngowanego „angielskiego” wzornictwa werku. Przykładem może być mostek bębna sprężyny – zgodnie z angielską tradycją – falowany, ale wykonany z szafirowego szkła, aby dać maksymalny wgląd w odkryty bęben sprężyny i przekładnię. Tourbillon i mostki mechanizmu wskazań mają klasyczny, trójkatny kształt, ale są przy tym szkieletowane. Połączenie szafirowego szkła i odkrytych mostków nadaje zegarkowi niewiarygodnej głębi z efektem trójwymiarowości, i w rezultacie, bardzo nowoczesnego wyglądu. Charakterystyczna cecha wzornictwa marki Arnold & Son widoczna jest również w trójszprychowych kołach. Podobny design z trzema szprychami cechuje klatkę tourbillona i otwory płytki głównej. Zdobienia płytki głównej nawiązują do starego wzoru giloszowania, który odnaleźć można na kopertach zabytkowych zegarków kieszonkowych marki Arnold & Son . Także sama płytka główna wokół bębna sprężyny i klatki tourbillona jest szkieletowana, co daje możliwość przejrzenia na wylot mechanizmu i nawet samego zegarka.
W porównaniu z innymi współczesnymi, konwencjonalnymi tourbillonami model TES jest skonstruowany w przysłowiowy sposób „na odwrót”, tak że większość technicznych elementów i optycznie interesujących funkcji, które zwykle ukryte są po odwrotnej stronie tarczy, tutaj widoczne są na jej stronie przedniej. Również inne, typowo angielskie, techniczne osobliwości potrafią wzbudzić zachwyt nawet u najbardziej wymagających koneserów zegarków. By dokonać takich mistrzowskich dzieł, jak na przykład masywne, złote szatony albo symetryczne layout werku, poradzić trzeba było sobie z wieloma technicznymi wyzwaniami. I tak, na przykład, sprężyna z bębna sprężyny i klatka tourbillona są skupione wzdłuż osi podłużnej. Patrząc na system naciągu, rzuca się w oczy tradycyjna konstrukcja, w której zastosowano koła z długimi i cienkimi szprychami, w specjalistycznym żargonie nazywanymi „wolf’s teeth“ („wilcze kły”). Używa się ich w celu optymalizacji spokojnej pracy całego mechanizmu.
Wykończeniem i zdobieniami niezwykłego mechanizmu, do czego należało między innymi fazowanie mostków, czy nawet fazowanie kół i polerowanie ich krawędzi, zajęli się, oczywiście w ręcznej obróbce, zegarmistrzowie z firmy Arnold & Son.
Ten wyjątkowy zegarek wyprodukowany zostanie w edycji limitowanej, obejmującej 28 egzemplarzy. Posiada 18-karatową kopertę z czerwonego złota o średnicy 44 milimetrów. Płytka główna powleczona jest szarą warstwą NAC, ma mostek bębna sprężyny z szafirowego szkła i mostki pozłacane czerwonym złotem. Zegarki posiadają indywidualną numerację i grawerunki.