Rynek usług rehabilitacyjno-profilaktycznych zmienia się na naszych oczach, przekonuje Robert Węglarz. Obiekty medical SPA mają ogromny potencjał Z danych Polskiego Instytutu Spa i Wellness wynika, że około 50 proc. nowo powstających hotelowych spa to miejsca o parametrze „medical” (wg. Spa Inspirations, Medical SPA po polsku, Warszawa 2012). Obecnie działa w Polsce 496 tego typu hoteli, z czego blisko 40 proc. zlokalizowana na terenach górskich (za: Paweł Polka, Polish SPA & Wellness Market, Konferencja Berlin 2013).
Ośrodki oferują szerokie spektrum usług prozdrowotnych realizowanych w oparciu o specjalistyczną bazę zabiegową i profesjonalistów z wielu dziedzin medycznych – lekarzy różnych specjalności, rehabilitantów, kosmetologów. International SPA Association określa medical SPA jako instytucję, której głównym zadaniem jest dostarczenie kompleksowej opieki medycznej połączonej z ofertą z zakresu wellness i SPA, a usługi realizowane są w jednym miejscu.
Istotą medical SPA jest prowadzenie działalności leczniczej, rehabilitacyjnej i wypoczynkowej, której celem jest osiągnięcie przez pacjenta optymalnego stanu zdrowia. Zapewnienie komfortowych warunków oraz zindywidualizowane programy lecznicze i rekreacyjne to podstawowe wyróżniki ośrodków tego typu. W profesjonalnych ośrodkach medical SPA równie rozbudowana jest oferta zabiegów relaksacyjnych i kosmetycznych. Światowe trendy w branży medical SPA koncentrują się wokół zapewnienia holistycznej opieki nad gościem, zapewniając mu komfortowy wypoczynek, relaks, leczenie dolegliwości, ale także edukację w zakresie profilaktyki zdrowotnej.
Medical SPA powstają jako zupełnie nowe, wyspecjalizowane hotele, których zalążki można znaleźć w tradycyjnych sanatoriach, przede wszystkim w zakresie podnoszenia ich standardu oraz rozszerzenia oferty. Najlepsze ośrodki w Polsce wyróżniają się oryginalną koncepcją i specjalizacją medyczną ściśle związaną z prozdrowotnym działaniem swojego unikatowego zasobu – najsilniejszej na świecie solanki siarczkowej. Oprócz naturalnych surowców uzdrowiskowych na powodzenie kuracji wpływają warunki klimatyczne charakterystyczne dla danej lokalizacji.
Perspektywy rozwoju branży medical SPA są optymistyczne z uwagi na wzrost zapotrzebowania na tego typu usługi wynikający z rosnącej świadomości prozdrowotnej w zakresie profilaktyki oraz coraz większej dbałości Polaków o zdrowie. Z danych GUS wynika, że w roku 2011 z usług tradycyjnego lecznictwa uzdrowiskowego skorzystało ponad 630 tys. osób – o 1,2 proc. więcej niż w 2010 roku (za: GUS, zdrowie i ochrona zdrowia w 2011 r., Warszawa 2012). Blisko 1/3 pacjentów leczonych stacjonarnie w szpitalach i sanatoriach uzdrowiskowych to kuracjusze pełnopłatni, których swoją ofertą starają się zainteresować nowoczesne ośrodki medical SPA.
Na popularności zyskuje także turystyka medyczna, w której duże znaczenie odgrywa stosunek ceny do jakości usług. Pacjenci z różnych stron świata poszukują najlepszej oferty dla siebie coraz częściej wybierając dobroczynne działanie polskiego klimatu i wykształconych w naszym kraju specjalistów. Warto pamiętać, że nasz kraj ma wieloletnie tradycje lecznictwa uzdrowiskowego sięgające minionych stuleci, a czasy obecne dały możliwość powrotu do tradycji, czego dowodem jest przezywany renesans lecznictwa uzdrowiskowego przejawiający się głównie w powstających obiektach Medical SPA.
Dyrektor Robert Węglarz
Malinowy Dwór Hotel Medical SPA
Ekspert Polskiego Instytutu Spa i Wellness