Od momentu wprowadzenia na rynek w roku 2009, japoński design modelu Ananta fascynuje wszystkich fanów zegarków na całym świecie. Wskazówki o profilu miecza Katana i lustrzanie gładka powierzchnia, wypolerowana techniką Zaratsu, wskazują jednoznacznie na japońskie korzenie. Ponadto nowy chronograf Ananta składa też cześć swojemu pochodzeniu czerpiąc z bogactwa form sztuki Kabuki – Kumadori.
W chronografie Ananta widoczne jest połączenie różnych aspektów bogatej japońskiej tradycji. Przede wszystkim niepowtarzalna jest tu już sama lakowa tarcza zegarka, wykonana ręcznie lakierem urushi przez uznanego w świecie artystę lakiernika Isshu Tamura, mistrza stylu Kaga Maki-e, tworzącego w swoim atelier w Kanazawie. Poza tym, małe tarcze pomocnicze po procesie lakierowania otrzymują kunsztowne obramowania z czerwonego lakieru. Tak jak to jest w sztuce Kumadori, czerwone linie kontrastują mocno z głęboką czernią tła tarczy. W ten sposób powstaje oblicze zegarka, które wiernie oddaje dramatyzm sztuki Kumadori.
Sztuka “Kumadori“ i Kabuki
Od początku wieku XVII teatr Kabuki stał sie jedną z najbardziej charakterystycznych i ulubionych form sztuki w Japonii. Efektowne scenografie i kostiumy, rytualne tańce, śpiew i pantomima przyczyniły się do tego, że teatr Kabuki wszedł na stałe do skarbnicy kultury Kraju Kwitnącej Wiśni. Kumadori jest japońskim określeniem pewnego rodzaju teatralnego makijażu, używanego przez aktorów grających w teatrze Kabuki, w którym dużą rolę odgrywa kolor farb i szminek. Można powiedzieć, że w obrębie sztuki teatralnej jest w pewnym sensie sztuką samą w sobie, polegajacą na eksponowaniu uczuć aktorów dramatycznie przerysowanymi liniami i wyrazistymi kolorami. I tak na przykład czerwone kreski na białej szmince na twarzy aktora akcentują jego bohaterską rolę, siłę i szlachetność. Chronograf Ananta powstał właśnie pod wpływem inspiracji sztuką „Kumadori”.
Chronograf Ananta „Kumadori“
Nowy automatyczny chronograf Ananta z kalibrem własnej manufaktury 8R28 wyposażony jest w koło kolumnowe, pionowe sprzęgło i unikalny 3- punktowy mechanizm zerowania za pomocą specjalnej dźwigienki (Herzhebel – dźwignia o ramionach w kształcie linii górnej części serca). Po włączeniu przycisków koło kolumnowe zabezpiecza maksymalną stabilność i precyzję. Marka Seiko była w 1969 r. pierwszym producentem, który zastosował razem pionowe sprzęgło i koło kolumnowe w jednym chronografie (kaliber 6139). Pionowe sprzęgło zamiast typowego mechanizmu przekładni używa mechanizmu tarcia, które wywoływane jest przez dwie nałożone na siebie płytki, wywierajace na siebie stały nacisk. W ten sposób wskazówki chronografu zostają uruchomione dokładnie w momencie włączenia przycisku i ani ułamka sekundy później. Wyjątkowy jest 3-punktowy mechanizm zerowania. Płytka w kształcie serca, osadzona na osi koła sekundowego i minutowego umożliwia natychmiastowe, synchroniczne wyzerowanie wskazówek chronografu. Dzięki zastosowaniu Magic Lever chronograf wykazuje się o ponad 30% wyższą wydajnościa naciągu w porównaniu z systemami tradycyjnymi.
Ten technicznie dojrzały chronograf oferowany będzie na całym świecie w edycji limitowanej, liczącej 800 sztuk. Na deklu każdego egzemplarza widoczny jest wygrawerowany numer seryjny czasomierza.